مشاوره خانواده

اهمیت ارتباط با مشاور خانواده و کارشناس تربیتی :

در عصر حاضر، بسیاری از خانواده ها با مشکلات عاطفی و رفتاری دست و پنجه نرم می کنند. سرپوش گذاشتن بر این مشکلات و عدم انجام اقدامات مقتضی و مناسب، به تدریج نهاد خانواده را با انبوهی از مشکلات ریز و درشت روبرو می سازد. عدم توانایی و مدیریت این مشکلات، خانواده را در وضعیتی بحرانی و حاد قرار می دهد. برای برطرف ساختن این بحران ها، فراگیری راهکارهای مناسب و کاربردی، همزمان با آموزش مهارت های زندگی، در این زمینه کمک زیادی می نماید. این امر با استفاده از پلتفرم آموزشی مشاوره ای مدرسه زندگی سامانه مرکز تماس راهنما به نحو مطلوب امکان پذیر است.

متاسفانه با تنگ تر شدن عرصه ی خانواده ها و گسترش روز افزون مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و … امروزه شاهد بسیاری از مشکلات درون خانواده ها هستیم که بی سابقه بوده و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این مشکلات که امروزه برای برخی از خانواده ها به معضلات بزرگی تبدیل شده و یا حتی خانواده ها را به سمت از هم گسیختگی می کشاند، بایستی هر چه سریع تر به صورت ریشه ای و اساسی توسط مشاورین این حوزه برطرف شوند تا خانواده ها را بیش از پیش درگیر ننمایند.

مشاوره کودک و کارشناس تربیتی :

امروزه متاسفانه یا خوشبختانه به دلیل هوش بیشتر کودکان نسبت به کودکان نسل های گذشته، تربیت کودکان و نوع رفتار با آن ها تبدیل به یک معضل برای بسیاری از خانواده ها شده و حتی گاهی آن ها را دچار چالش های زیادی می نماید.

در این میان بهره مندی از وجود یک کارشناس تربیتی و مشاور در سامانه مرکز تماس راهنما روش های تربیت صحیح فرزند، آموزش و نحوه ی برخورد صحیح در مقابل بروز رفتار های مختلف کودکان را به والدین آموزش دهد. علاوه بر این شناخت تاثیر رفتار والدین و نیز روش های ایجاد تعادل میان کار و زندگی در تربیت کودک نیز می تواند از جمله مزیت های استفاده از مشاوره و کارشناس تربیتی باشد.

همچنین مشاوره تربیتی به خانواده ها کمک می کند تا با آموزش و انجام روش های خود کنترلی، محیطی آرام را برای کودکان خود به وجود آورده و به این طریق آنان را از آسیب های اجتماعی مصون دارند. مشاورین دلسوز و مجرب کودکان با یادآوری نقش پررنگ خانواده در شکل گیری شخصیت کودک، به خانواده ها کمک می کنند تا روش های برخورد با مشکلات رفتاری کودکان را شناخته و به طور صحیح از آن ها جلوگیری نمایند.

مشاور نوجوان و کارشناس تربیتی :

دوران نوجوانی یکی از برهه های حساس در زندگی هر فردی می باشد که خود نوجوان و خانواده ها را با مشکلاتی رو به رو می سازد که نگرانی های زیادی را برای ایشان ایجاد می کند. برخورد خانواده های مختلف با مشکلات دوران نوجوانی متفاوت بوده و برخی سعی می کنند تا تمامی مشکلات را بر گردن فرزند خود بیندازند و یا برخی دیگر خود را مقصر می دانند و تصور می کنند تا کوتاهی از خودشان بوده است.

بهر جهت ریشه ی ایجاد مشکلات هر چه که باشد، بایستی پیش از وارد شدن آسیب های جدی به نوجوانان، تمام تمرکز خانواده بر روی برطرف کردن آن باشد. اما گاهی برطرف نمودن برخی از مشکلات، خارج از توانایی های خانواده است و یا به دلیل عدم رابطه ی مناسب با فرزند، خانواده نمی تواند مشکل را به درستی تشخیص داده و ریشه کن نماید. در چنین مواردی کمک گرفتن از مشاوران سامانه مرکز تماس راهنما می تواند بسیار تاثیر گذار بوده و  مشکل را به صورت اساسی برطرف نماید.

ارتباط با مشاور  و ارتقای روابط و تعاملات خانواده:

به طور کلی،ارتباط با مشاوران سامانه مرکز تماس راهنما ضمن بررسی و ارزیابی مشکلات و چالش های اعضای یک خانواده، در بسیاری مواقع از بروز مشکلات و مسائل احتمالی جلوگیری به عمل می آورد. افرادی که در یک خانواده و در کنار همدیگر زندگی می کنند، ممکن است در بسیاری موارد و مسائل با همدیگر هم عقیده و هم نظر نباشند. اتفاق نظر نداشتن می تواند زمینه مناسب برای بروز مشکلات و چالش های احتمالی را فراهم سازد. از سوی دیگر، یکی از ابزارهای مهم و حائز اهمیت برای ایجاد احساس خوشایند و رشد و تعالی خانواده ها، برخورداری از روابط گرم و صمیمانه می باشد. وجود دغدغه و چالش ها سبب به اشکال خوردن روابط و تعاملات میان فردی اعضای خانواده می گردد،در این موقعیت ها ارتباط با مشاوران سامانه مرکز تماس راهنما به خانواده کمک می کند و در ابتدا مدیریت هیجانی را آموزش می دهند، سپس با رویکردهای حل مسئله محور کمک می کنند که خانواده بتواند به ترتیب اولویت با مشکلات خود رو به رو شود و آن ها را حل و فصل نماید، با ارائه تکنیک ها و راهکارهای علمی و آموزش مهارتهای زندگی و اجتماعی به ارتقای سلامت روان خانواده کمک می کنند.

فهرست